KOTŁY KOSTRZEWA W FUNDUSZACH NORWESKICH

Z dumą informujemy, że innowacyjne technologie w urządzeniach grzewczych marki KOSTRZEWA znajdują zastosowanie w realizacjach współfinansowanych z tzw. Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Przykładem jest inwestycja przeprowadzona w wyjątkowym miejscu – zabytkowym zespole dworsko-parkowym w Prusimiu w Wielkopolsce, gdzie działa ośrodek wypoczynkowy „Olandia”.

„Olandia” położona jest nad jeziorem na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Miejsce z duszą i pomysłem, pełniące funkcję „żywego skansenu”, gdzie można obserwować, materialne i kulturalne wpływy tzw. „osadnictwa olenderskiego”. „Olandię” doceniają rodziny z dziećmi, ale także znani i lubiani: aktorzy – w tym Danuta Stenka, Marek Kondrat; piosenkarze – m.in. Mela Koteluk, Zbigniew Wodecki oraz sportowcy m.in. Mamed Chalidow, a także drużyny piłkarskie krajowe i zagraniczne (UEFA rekomendowała go do grona ośrodków pobytowych dla piłkarzy).

olandia

Fot. Olandia

Ogrzewanie ośrodka i ciepłą wodę dla gości zapewniają urządzenia marki KOSTRZEWA. W budynku, pełniącym w ubiegłych wiekach funkcję młyna, zamontowano dwa kotły c.o. Maxi Bio SPIN – każdy o mocy 285 kW. Urządzenia są przystosowane do spalania peletu klas A1, A2 oraz B. Przed modernizacją ośrodek ogrzewano paliwem gazowym, co generowało bardzo wysokie koszty.

Jesteśmy miejscem utożsamianym z naturą, dlatego zdecydowaliśmy się na ekologiczny system ogrzewania – mówi prezes zarządu „Olandii”, Olaf Makiewicz. – Rozważaliśmy również pompę ciepła, ale realizacja takiego zamierzenia zwróciłaby się dopiero po kilkudziesięciu latach. Zastosowanie peletu jako paliwa okazało się najlepszym rozwiązaniem, łączącym w sobie ekologię i ekonomię.

Dlaczego wybór padł właśnie na firmę KOSTRZEWA?

Cenimy sobie dobre, krajowe marki, bo warto wspierać rodzimy biznes – mówi prezes Olaf Makiewicz. – Sami jesteśmy firmą rodzinną i takie też preferujemy. Jednak kluczowym argumentem była innowacyjność w technice spalania – zastosowanie rotacyjnego palnika, pozwalającego zmniejszyć awaryjność urządzenia, związaną ze spalaniem peletu różnej jakości.

Kocioł Maxi Bio SPIN 285 kW dzięki rotacyjnemu palnikowi umożliwia ekonomiczne i ekologiczne spalanie peletu klas: A1, A2 oraz B. Urządzenie wpisuje się w standardy 5. klasy według normy PN EN 303:5-2012. Użytkowanie urządzeń nie wymaga dużej uwagi. W „Olandii” są one obsługiwane przez przeszkolonego konserwatora (nie ma potrzeby zatrudniania palacza). Dzięki zastosowaniu modułu internetowego, istnieje możliwość zdalnego sterowania i kontrolowania pracy kotła, w tym regulowania jego zapotrzebowania na paliwo oraz zbliżającego się terminu usuwania popiołu. Wszystkie niezbędne informacje wyświetlane są na ekranie smartfona. Takie udogodnienie bardzo sobie chwali prezes Olaf Makiewicz.

olandia_maxi-bio-spin Fot. Olandia

Kotły Maxi Bio SPIN, wraz z elektrownią fotowoltaiczną o mocy 40 kW oraz wiatrową o mocy 5 kW, tworzą ekologiczną instalację, zapewniającą obiektowi pełną dostawę ciepła oraz wypełniającą połowę zapotrzebowania na energię elektryczną, pochodzące ze źródeł odnawialnych. Inwestycję zrealizowano z udziałem Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 w ramach programu „Innowacje w zakresie zielonych technologii w Polsce”. Kotłownia wykorzystuje obecnie połowę swojej mocy (jeden z kotłów pełni funkcję urządzenia wspomagającego). Oba urządzenia będą wykorzystywane w pełni po rozbudowie ośrodka w sezonie grzewczym 2017/18.